Forbrugerråd kritiserer Bornholmslinjen
Bornholmslinjen håndterede ikke aflysningen af lørdagens sidste færge fra Ystad godt nok. Især orienteringen af passagererne var mangelfuld. Passagererne ventede i fem kvarter efter normal afgangstid, før de fik besked om, at færgen var aflyst, og beskeden var ikke fyldestgørende, mener Forbrugerrådet Tænk.
Det fortæller TV 2/Bornholm.
Rederiet burde have orienteret om, at passagerer kunne overnatte i Ystad på Bornholmslinjens regning, og at de kunne få omkostningerne dækket, hvis de kørte til Køge og tog natfærgen til Bornholm.
– Det er ikke rimeligt, at man ikke får de informationer, man har krav på. Det er jo også præcis derfor, at man skal have den information, siger Vagn Jelsøe, som er chefkonsulent for rejseområdet hos Forbrugerrådet Tænk, til TV 2/Bornholm.
Folkeskolen er det vigtigste
NYT JOB
MEST LÆSTE


Ejn sæksara
Et sæt bestående af en stor snaps og et lille glas øl. Betegnelsen kommer af, at det kostede seks øre.
OM BORNHOLMS TIDENDE
LÆS AVISEN DIGITALT
Læs avisen på din computer
Download app til Apple
Download app til Android
Ansvarshavende chefredaktør: Kristoffer Gravgaard.
Bornholms Tidende, Nørregade 11-19, 3700 Rønne.
Hovednummer: 56903000. Redaktion: 56903081. CVR nr: 35244115
© Bornholms Tidende Tekst, grafik, billeder, video, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. Bornholms Tidende forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4".
Generelle handelsbetingelser | Cookie- og Privatlivspolitik | Cookiedeklaration