Det var meningen, at tv-læge Charlotte Bøving skulle holde et foredrag, men hun har været nødt til at melde afbud. I stedet får Ladywalk i Rønne besøg Gitte Høj og Sara Maria Franch-Mærkedahl fra Melio.dk, som vil holde åbningstalen, deltage på en af ruterne og holde et foredrag dagen efter, fortæller Lions Rønne, som arrangerer Ladywalk mandag den 26. maj.
Foredraget dagen efter foregår i Rønne Idrætshal og handler om, hvordan man får styr på tankerne og styrker forbindelsen mellem krop og sind. Det begynder klokken 19, og der er fri entré for Ladywalk-deltagere ved fremvisning af deres t-shirt. Af hensyn til stoleopsætning må man gerne tilmelde sig hos Lions Rønne.
Gitte Høj har speciale i human ernæring og er løbecoach og forfatter, og Sara Maria Franch-Mærkedahl er tv- og podcastvært, forfatter og foredragsholder.