Kommunen kan lave udbud
Helle Munk Ravnborg er sikker på, at udviklingen går den rigtige vej. I år er der givet tilladelse til etablering af 24 ladestandere rundt omkring på øen, og der arbejdes på strømforsyning og tilslutning. Når det er på plads, kan den egentlige opsætning begynde. Desværre har det ikke kunne nås inden sommerferien, fortæller hun.
Derudover er energiselskabet OK ved at opstille hurtigladere på 50 kilowatt ved Coop-butikker i Rønne, Nexø, Aakirkeby, Hasle, Allinge og Gudhjem. Endelig har Vejdirektoratet for nylig givet støtte til etablering af to DC-ladere i Rønne. Det bliver formentlig to lynladere, fortæller Helle Munk Ravnborg. Der eksisterer desuden ladere, som regionskommunen har sat op med EU-finansiering, samt nogle, der er sat op på privat areal, men som er offentligt tilgængelige.
På spørgsmålet om hvad kommunen kan gøre for at hjælpe udviklingen på vej, svarer hun:
– Vi kan lave nogle udbud, og så kan vi håbe, at der er nogle, der bider til bolle, og med den nye lovgivning må vi også godt gå ind og støtte økonomisk, hvis vi har en særlig interesse i at få noget ladeinfrastruktur op. Jeg kan også bare se, at vores økonomi ikke tilsiger, at vi har vildt mange penge at gøre det med.