Grå befrielsesdag med god plads på færgerne

NOTITS | TRAFIK | 5. APR • 09:00
NOTITS | TRAFIK | 5. APR • 09:00

Den bornholmske befrielsesdag tegner til at blive en blæsende affære med op til 20 m/s fra syd. I eftermiddag går vinden over i stik vest, og det betyder, at der er udsigt til en gyngende tur til og fra Bornholm. Den hårde vind fortsætter 2. påskedag, med vindstød op til 21 m/s. 
Søndag er den store hjemrejsedag for mange påskegæster. Tre ud af syv afgange til Ystad er udsolgt i skrivende stund, men der er stadig plads på afgangene 10.30, 16.30 og 18.30. Mandag, 2, påskedag, er der fortsat ledige pladser på alle seks afgange.

Bornholmslinjen sejler planmæssigt, men oplyser på sin hjemmeside, at elevatoren på Express 5 er ude af drift.

Ser man frem mod sommeren kan man stadig få billige billetter frem til 10. juli, hvor den billigste overfart stiger fra 99 til 249 kroner. Dette dog med undtagelse af 13. og 14. juni, som er de store hjemrejsedage fra Folkemødet. Her koster en billet fra Rønne til Ystad  1199 kroner.

Og her gælder det som altid: Billetpriserne stiger i takt med at afgangene bliver udsolgt, så hvis man skal til eller fra Bornholm i højsæsonen kan der være rigtig mange penge at spare ved at starte ferieplanlægningen og booke sine billetter i god tid.



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT