Skibet sejler under Camerouns flag og var ifølge hjemmesiden Vesselfinder.com, der overvåger den globale skibstrafik, på vej fra Ust-Luga i Rusland til Santos i Brasilien, da det blev stoppet af den svenske kystvagt.
Carl-Oskar Bohlin skriver ikke direkte, at skibet hører til den russiske skyggeflåde, men konstaterer dog, at den russiske skyggeflåde "udgør en betydelig sikkerheds- og miljøtrussel".
Der er tilsyneladende tale om et ældre tankskib, og da det er sejlet med olie fra Rusland, som er underlagt sanktioner af store dele af Vesten, tyder det på, at der kan være tale om et skyggeflådeskib.
Skyggeflåden består af ældre tankskibe, der sejler med olie og omgår udenlandske sanktioner mod Rusland ved at sejle under andre landes flag.
Rusland er blevet pålagt sanktioner på grund af landets krig i Ukraine.