Milliondonation sikrer udvidelse af svømmehallen

Milliondonation sikrer udvidelse af svømmehallen
Gudhjem Svømmehal modtager 18 millioner kroner til et varmtvandsbassin med tilhørende omklædningsfaciliteter. Arkivfoto Holger Larsen
NYHED | 11. MAR 2025 • 11:50
Henrik Nielsen
Journalist
NYHED
11. MAR 2025 • 11:50

Nordea-fonden giver 18 millioner kroner til planlagt varmtvandsbassin.


En donation på 18 millioner kroner fra Nordea-fonden sikrer, at Bornholm får et offentligt tilgængeligt varmtvandsbassin med handicapvenlige omklædningsrum og badefaciliteter i Gudhjem.

– Støtten fra Nordea-fonden anser jeg som en meget stor anerkendelse af mange års frivilligt og vellykket arbejde med at forny vores svømmehal. Vi glæder os meget til at tage hul på arbejdet med etableringen af det nye varmtvandsbassin, siger formand Hans Jørgen Jensen fra Gudhjem Svømmehal i en pressemeddelelse.

Arbejdet med varmtvandsbassinet blev indledt i 2018, hvor Wilhelm Philip Stiftung für Behinderte donerede halvanden million kroner til projekteringsarbejdet, og senere har samme stiftelse bevilliget yderligere fem millioner kroner til selve byggeriet. Derudover er der kommet penge fra flere lokale og nationale fonde, legater, foreninger samt regionskommunen.

Hans Jørgen Jensen fortæller, at bidraget fra Nordea-fonden betyder, at Gudhjem Svømmehal kan udvide byggeriet, så det også omfatter handicapvenlige bade- og omklædningsfaciliteter med nem, selvstændig adgang.


De næste skridt bliver at opdatere byggeansøgning samt at detailprojektere bade- og omklædningsfaciliteterne, og håbet er at kunne påbegynde byggeriet i efteråret, så alle på Bornholm vil kunne få adgang til et varmtvandsbassin inden udgangen af 2026.

Målgrupperne er blandt andet babyer, småbørn, folk med handicap og de ældste samfundsborgere.



Sådan kommer den nye tilbygning indeholdende varmtvandsbassin og handicapvenlig omklædning til at se ud. Illustration: OJ Ingeniører A/

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT