– Jeg er glad for, at det bliver bredt ud, at det er en mulighed. Nogle gange oplever jeg desværre med hospitalsvæsnet, at man selv skal sige til, og derfor er det godt at vide, at man kan sige til, siger Leila Lindén.
Hun har en formodning om, at nogen på Herlev og Gentofte Hospital ikke har vidst, at Rigshospitalets Patienthotel er en mulighed for bornholmske patienter, og derfor har tilbudt et af de private hoteller.
– Der er jo ingen, der vil folk andet end godt, så jeg tror ikke, de har vidst det, og så tror jeg nogle gange, at det går for hurtigt. Jeg tror måske også, at der ikke er så mange på den anden side af vandet, der tænker på, hvilke ulemper der egentlig er for en bornholmsk patient, der ikke lige kan tage hjem, siger Leila Lindén.
Sygeplejerske i receptionen
Regionens administration er også blevet spurgt, om det er muligt at oprette en afdeling af patienthotellet i lokaler i forbindelse til Herlev og Gentofte Hospital. Det er der ikke planer om, fastslår administrationen.