Jeppe Kofods rådgiver siger op

NOTITS | POLITIK | Fredag 10. juni 2022 • 15:39
Tommy Kaas
Redaktør
NOTITS | POLITIK | Fredag 10. juni 2022 • 15:39

Særlig rådgiver Ole Rydahl Svensson, som har arbejdet for Jeppe Kofod siden 2014 – først som politisk rådgiver, mens Kofod var i Bruxelles, og siden som særlig rådgiver for udenrigsministeren – har opsagt sin stilling og har sidste arbejdsdag den 24. juni.

Det oplyser Udenrigsministeriet.

– Ole er et af de skarpeste mennesker jeg har samarbejdet med igennem min politiske karriere, siger Jeppe Kofod.

– Han har en dyb faglig tyngde, stor arbejdskapacitet og strategisk indsigt og ydet stærk rådgivning i mit politiske arbejde igennem de sidste mange år. Ole vælger nu andre udfordringer, og jeg ønsker ham alt det bedste i sit fremtidige virke og takker ham af hjertet for otte års tæt og fortroligt samarbejde, siger Jeppe Kofod.

Udenrigsminister Jeppe Kofod rådgives fortsat af særlig rådgiver Lukas Lausen.



INDENFOR

Oliekongen nyder sit nye liv
EKSKLUSIV | ABONNENT

Oliekongen nyder sit nye liv

Manden bag rapsolie-eventyret på Lehnsgaard.
Mad-entreprenøren fra Melsted
EKSKLUSIV | ABONNENT

Mad-entreprenøren fra Melsted

Fra vanvidskøkkenet i Rom til madfest i Gudhjem. Det er notorisk fart over feltet for Mikkel Marschall, skaberen af sol over Gudhjem. Men lidt mindre end tidligere, for en en voldsom stresssygdom lærte ham, at man er nødt til at træde på bremsen, selv om det er svært.
FÅ ABONNEMENT