Tidligere brigadechef får plads i kommission

NOTITS | Mandag 23. januar 2023 • 08:18
Henrik Nielsen
Journalist
NOTITS | Mandag 23. januar 2023 • 08:18

Der er en udskiftning på vej i Beredskabskommissionen. Per Kjærholt ønsker at udtræde, og der bliver peget på tidligere brigadechef Peter Kaas-Claesson som nyt medlem.

Det er partierne bag borgmester Jacob Trøst, der indstiller ham som ny medlem, det vil sige Enhedslisten, Dansk Folkeparti, Konservative og Kristendemokraterne. Beredskabskommissionen varetager den umiddelbare forvaltning af redningsberedskabet.

De øvrige medlemmer er borgmester Jacob Trøst, politidirektør Martin Preisz Gravesen, Mark Palmquist og Tom Idon Nielsen. Kristine Grønbech-Jensen er observatør fra Beredskabsforbundet.

Følg debatten på facebook!


En sijllavitta



‘Sijllagjæl’ (indvolde fra sild) som man klaskede op på en væg i forskellige figurer, fx et ansigt, for at forskrække folk om natten, idet det lyste (fosforescerede). Teinnæs illustrerer ordet med følgende citat: ‘Pass du på, ønte varr så vikti, æjlla kajn du tro jâ ska lawa dai en sijllavitta’.
FÅ ABONNEMENT