Kunstige skrig skræmmer måger væk

Kunstige skrig skræmmer måger væk
Det er blandt andet på taget af varehuset hos BHS Logistics, at man har installeret systemet. Foto: William Sonne Kaalø
ERHVERV | 18. MAJ • 15:30
ERHVERV | 18. MAJ • 15:30

Mågerne har været en plage for to virksomheder på Rønne Havn. Et system, der udsender et kunstigt mågeskrig, har dog fået mågerne til at finde andre steder at opholde sig.

Har du nogensinde gået nede ved havnen i Rønne og hørt mågeskrig? Med stor sandsynlighed. Men skrigene er måske ikke altid kommet fra levende måger. De kan også stamme fra mekaniske fugleskræmmer-systemer installeret på tagene af både Bornholmslinjens og BHS Logistics bygninger.

Systemet blev installeret for at skræmme mågerne væk, og nu viser det sig, at det har haft en positiv effekt hos begge virksomheder.

Bornholmslinjen installerede sit system i 2023, fordi mågerne holdt til oven på terminalbygningen.

– De laver reder, stopper afløb til, ødelægger tagvinduer og isolering på kølerør. Gør mågeting, fortalte rederiets pr- og kommunikationschef Jesper Maack til Tidende i oktober 2023.

Systemet hedder Bird Alert og fungerer på den måde, at en sensor på taget lytter efter måger. Når den registrerer to eller flere måger, afspiller den en lydfil, der simulerer en måges advarselsskrig fra en af tre højtalere på taget. Derudover afspiller systemet i faste tidsintervaller en lydfil for at stresse mågerne.

Fra Bornholmslinjen lyder det, at systemet virker efter hensigten.

– Langt de fleste måger har fundet andre steder at leve og yngle. Der er stadig et par stykker, som prøver at bygge rede, men det kan vi nu forhindre med et besøg på taget en gang imellem, lyder det fra rederiets kommunikationskonsulent Louise Wulff.


Mågerne har tidligere holdt til oven på terminalbygningen. Arkivfoto: Berit Hvassum

 

Måger medførte omkostninger

Hos BHS Logistics' afdeling på havnen i Rønne er det i dag general manager i afdelingen port & logistics Klaus Vesløv, der fortæller om mågeskræmmer-systemet og effekten af det. Klaus Vesløv er ikke klar over, hvornår præcist systemet blev installeret, men at det formentlig er nogle år siden.

– Vi må konstatere, at det i nogen grad virker. Det er ret tilfredsstillende, fortæller Klaus Vesløv indledningsvist.

Systemet har 'helt klart' gjort en forskel og mindsket problemerne ret voldsomt:

– Vi havde et kæmpe problem med mågerne før. De var ved at ødelægge vores tagflade - det er jo ikke bare et par måger, det er rigtig, rigtig mange måger, og de sidder og skider. Det ødelægger simpelthen tagkonstruktionen og løber i nedløbsrørene. Vi har indvendige nedløbsrør, så det har også været ret omkostningstungt tidligere at skulle rense dem, fordi de blev fyldt med mågelort, der ætser og tærer.

– Vi er ret glade for de tiltag, der nu kan gøres - men det er stadigvæk i nogen grad et problem med måger på havnen, og det er jo svært at undgå, når man bor, hvor man bor.



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT