Når nu Jens er mest stolt over sine bøffer og det er dem der ligesom definerer restauranten, så giver det jo mening at have en opskrift med – men det er lidt svært at have en opskrift på en bøf. Jeg mener, den skal jo ligesom steges. Det eneste man kan, er at fortælle at den skal brunes på en afsindig varm pande, så der kommer en fin stegeskorpe – grillen duer også.
Men vi kan komme med en opskrift på Texas pebersauce – eller næsten, for Jens vil ikke ud med alle ingredienserne. Jeg tror dog, at det er noget med en lille smule syre. En god eddike, citronsaft og måske en lille smule kaffe for bitterhedens skyld. Det må I selv lege med.
Servér bøffen, der skal være stor (man kan jo dele, hvis man synes, at det er for meget) med fritter eller hjemmelavet kartoffelmos, sovs, bønner og måske minimalt med salat.
Drik øl af flasken eller måske en G&T?
Texansk Pebersauce
Kalvefond: 2,5 deciliter
Rødvin: 1,5 deciliter
Piskefløde: 1,5 deciliter
Syltede grønne peberkorn: En spiseske
Rørsukker: En teske
Friskrevet peberrod: En spiseske
Smør: 25 gram
Salt: Efter smag
“Hemmeligheder”: En teske eller mere…(måske?)
Kog rødvinen ind til cirka halvdelen. Tilsæt kalvefonden og lad det reducere til 2/3. Tilsæt rørsukker og de syltede peberkorn – knus gerne nogle af dem let. Hæld fløden i og lad saucen simre, til den er cremet. Montér med smør og smag til med salt, peberrod og det hemmelige. Hold saucen lun – den må ikke koge efter smørret er tilsat.
Yeehaw, cowboy/girl… Det er ikke i dag, du er sulten når du lægger dit hoved på sadlen i bålets skær…