HC Pedersen er "brøgsahorra", søn af Bitten og Carl Pedersen, der var uddeler i Vang Brugsforening (1949-71).
– Det var en fantastisk barndom. Vi havde skov, strand og havn lige udenfor døren. Vi brugte naturen meget i vores leg, og vi havde eksempelvis den mest fantastiske kælkebakke man kan forestille sig. Vi var mange i alle aldre der sammen trak kælkene op til Udsigten (det øverste hus i Vang), og så gik det ellers i fuld fart ned ad bakken ned til havnen. Om sommeren legede vi meget på stranden og legede "cowboydere" og indianere i det nuværende Ringebakkebrud. Vi brugte naturen – dengang havde vi heldigvis ikke nogen mobil telefon eller ipad!
– Jeg fik modsat flere af mine kammerater ikke nogen jolle. Den har jeg så selv skaffet mig på mine gamle dage. Jeg fik som stor dreng tilbudt en jolle, men min far sagde nej. Hans bror havde galeasen Lene Marie, som sejlede med sten fra Vang. Uden for Bønnerup Strand på Djursland sejlede de på en mine i 1946, og min farbror og de to andre om bord druknede. Jeg blev født seks år efter og fik navnet Hans Christian efter min farbror.
– Men jeg havde jo heller ikke tid til at sejle. Fra jeg var lille, løb jeg ærinder for min far. Pensionaterne Tisvilde og Sølyst, Hotel Finnedalen og mange andre i Vang skulle jo have deres varer bragt til døren.
Brugsen havde også en slagterafdeling, og Vang havde en bager (der hvor Restaurant Le Port ligger i dag), et posthus, en snedker, to-tre erhvervsfiskere, ligesom der også var masser af aktivitet som følge af stenindustrien, husker HC Pedersen.