Kritikken går på, at det ikke virker særlig miljøvenligt at anvende så mange plastikposer, men ifølge Jens Hjul-Nielsen er det efter anbefaling fra dem, der modtager madaffaldet fra Bofa, at man ikke bruger bionedbrydelige poser.
– De bionedbrydelige poser er karakteriseret ved, at de enten bliver nedbrudt for hurtigt, og så står man pludselig med en hel masse brun sovs i hånden. Eller også bliver de nedbrudt for langsomt, så de ikke er nedbrudt, når de kommer frem til forbehandlingsanlægget. Det gør, at man har poser, som er halvt nedbrudte, hvilket typisk gør, at de trevler og sætter sig fast i pumper og tandhjul.
– En ganske almindelig pose bliver ved med at være en almindelig pose, så den kan meget lettere separeres maskinelt, fortæller Jens Hjul-Nielsen.
Han vil ikke udtale sig om, hvorfor man så bruger de bionedbrydelige poser mange andre steder, da det afhænger af, hvilken behandler madaffaldet afleveres hos, forklarer direktøren.
Det kan her tilføjes, at alt bioaffald fra Bofa bliver sendt til virksomheden Gemidan i Ølstykke på Sjælland. Her bliver plastikposerne, som affaldet er blevet afleveret i, sorteret fra.