Foreningen har i dag omkring 130 medlemmer, men da medlemstallet siden årtusindskiftet har været konstant faldende, er gennemsnitsalderen blandt de nuværende medlemmer formentlig 70+, vurderer kasserer Hans-Jørgen Olsen.
– Da gennemsnitsalderen i bestyrelsen også er meget høj, har vi besluttet at stoppe, mens legen er god. Vi er udsat for det samme som så mange andre frivillige foreninger i disse år – det kniber med at få nye, unge medlemmer ind, konstaterer Hans-Jørgen Olsen.
Den nuværende bestyrelse udgøres af biologen Finn Hansen, der har været formand siden 1998, Hans-Jørgen Olsen, der har været kasserer i omkring 20 år, Jøgen Butzbach, Peter Haase, Morten Topp Jensen og naturvejleder Tino Bjerregaard, der ikke blot er benjamin i bestyrelsen, men formentlig også er foreningens yngste medlem overhovedet.
– Hvis det mod forventning skulle lykkes at køre foreningen videre og få valgt en ny bestyrelse, medvirker jeg som kasserer med tjek på medlemslisten gerne til en overdragelsesforretning, ligesom jeg fornemmer, at Tino Bjerregaaard også gerne vil fortsætte. Alle de andre bestyrelsesesmedlemmer har meddelt, at deres tid er forbi. Det er dog kun to, der er på valg i år, Finn Hansen og Peter Haase, fortæller Hans-Jørgen Olsen.
Tre formænd på 92 år