Kaj Erik Mortensen håber, at kommunen hurtigt får svar fra sit forsikringsselskab, og at det er til at få fat i tagdækkere. Han husker, at der for et års tid siden var nogle, der rev lidt stråtag ned, og det blev lavet omgående.
– Det er en pryd for skoven, og det er også et populært fotoobjekt. Det ligger fantastisk godt, og der er mange, der har glæde af det, så vi håber, at det bliver hurtigt etableret igen. Vi er simpelthen så glade for Hvide Hus, og derfor er det meget trist, siger han.
Kurt Marker nævner, at både dagplejere og foreninger har arrangementer i og ved huset.
– Jeg synes, det er en perle i skoven, siger han.
Om Hvide Hus
Hus på Fælledvej har været arbejderbolig med tilknytning til kulbrydningen og senere Hasle Klinker. Huset har i en periode også været klitfogedbolig, inden det blev overtaget af Bornholms Amt og senere Bornholms Regionskommune.