Fundene kan ses i en lille særudstilling på Bornholms Museum sommeren over. I begyndelsen af august vil der blive foretaget en udgravning på fundstedet, hvor det er håbet, at en del af skatten stadig kan findes urørt på det sted, hvor den blev gemt væk for cirka 1.000 år siden. Af samme grund vil Bornholms Museum ikke angive fundstedet mere præcist.
Museet blev kontaktet
Det var et tilfælde, der gjorde, at Peter Boesen og Eigil Hansen fandt skatten i april. De var i gang med at afsøge en mark på Østbornholm med ejerens tilladelse, da en landmand afbrød dem, fordi han havde brug for hjælp til at finde nogle hegnspæle. De havde ikke held med at finde pælene, men fik lov til at kigge nærmere på landmandens marker, som aldrig tidligere var blevet afsøgt med en metaldetektor.
Efter mange timer uden fund af betydning fandt de pludselig en gammel mønt, og inden længe havde de fundet otte mønter på et lille areal. De var nu klar over, at der måtte være tale om en skat, og de kontaktede derfor Bornholms Museum for råd og vejledning.
Af museet fik de grønt lys til at fortsætte deres afsøgning og pille så mange mønter op som muligt, så længe de kun gravede i pløjelaget, der er de øverste cirka 25 centimeter. I de følgende dage blev marken grundigt afsøgt, og der blev fundet yderligere 54 mønter og fem stykker sølv. Fire møntstumper kan samles til to mønter, så der i alt er fundet 60 mønter og fem stykker sølv, fortæller Bornholms Museum i en mere uddybende beskrivelse af fundet.