Kontroversielt støttemaleri solgt

Kontroversielt støttemaleri solgt
Fra venstre ses Poul Pava, Ibi-Pippi og Kristian von Hornsleth. Pressefoto
NOTITS | KULTUR | Søndag 12. juni 2022 • 12:30
NOTITS | KULTUR | Søndag 12. juni 2022 • 12:30

Støttemaleriet 'Fuck Jorn!' er blevet solgt for 175.000 kroner.

Det skriver Jyllands-Posten lørdag.

Bag værket står den på Bornholm bosatte kunstner Poul Pava, der tilbage i maj gik sammen med Kristian von Hornsleth om at give opbakning til deres kunstnerkollega Ibi-Pippi Orup Hedegaard.

Ibi-Pippi Orup Hedegaard kom i fokus, fordi hun gik ind på Museum Jorn i Silkeborg og ødelagde den anerkendte kunstner Asger Jorns værk 'Den foruroligende ælling' fra 1959 med kontaktlim og tusch, hvorefter hun blev anholdt og sigtet. Hun har erkendt at stå bag hærværket.

Efterfølgende annoncerede de tre kunstnere, at de ville indgå et samarbejde, der havde til formål at støtte Ibi-Pippi.

– Kristian von Hornsleth og Poul Pava tilkendegiver nu deres støtte til den kontroversielle kunstner Ibi-Pippi, lød det således i en pressemeddelelse fra Ibi-Pippi Orup Hedegaard.

Værket blev i første omgang udbudt med en startpris på 150.000 kroner, og nu er det så blevet solgt for 175.000 kroner til en selvstændig kabelgraver i Tyskland, oplyser Strayfield Gallery til Jyllands-Posten.

Indtægten fra maleriet skal støtte Ibi-Pippi i den retssag, som hun står over for efter hærværket på Museum Jorn. 

FÅ ABONNEMENT