"De Tre Musketerer" har begejstret anmeldere rundt om i hele landet med en fri tolkning af Alexandre Dumas' udødelige klassiker.
Det er en forestilling, der rummer det hele med intriger, kærlighed, komik, store fægtescener, onde skurke og ædle helte. De tre musketerer, Porthos, Athos og Aramis, er franske elitesoldater "with a licens to kill" – licens til at slå ihjel – der opdager et ondskabsfuldt komplot, der skal vælte den franske trone. De tager den unge D'Artagnan under deres vinger, og sammen kaster de fire helte sig ud i kampen for at afsløre komplottet og redde ikke bare den franske trone, dronning Annas ære og ægteskab, men hele Europas fremtid.
I forestillingen møder man ud over de fire helte den franske Kong Louis XIII, dronning Anna, skurken Rochefort, den onde spion Milady de Winther, den magtfulde Kardinal Richelieu og mange flere.
Alle rollerne i forestillingen spilles, synges og danses af Lisbeth Kjærulff, Kristian Jensen, Hans Dueholm og Allan Dahl Hansen. Der vil indgå kendte musikalske hits fra opera, operetter og musicals, og det bliver en hæsblæsende forestilling fyldt med gakket humor, forrygende fart og god gedigen søndagsunderholdning, lover teaterforeningen.