Vi vinder: Så mange nye værnepligtige til Allinge

Vi vinder: Så mange nye værnepligtige til Allinge
Beredskabsstyrelsen i Allinge får tilført nye kræfter i 2027. Foto: Jacob Jepsen
ERHVERV | 28. MAJ • 13:00
ERHVERV | 28. MAJ • 13:00

Peter Juel Jensen glæder sig til udsigten til 24 nye værenepligtige til Beredskabsstyrelsen i Allinge.

Beredskabsstyrelsen har netop indgået en ny aftale med Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab om tilføring af flere værnepligtige til styrelsens seks afdelinger i Danmark. Her boner Bornholm ud som en klar vinder. Ud af de i alt 50 ekstra værnepligtige, der indgår i Aftale om Beredskabsområdet 2025-2026, bliver næsten halvdelen, eller 24 værnepligtige, nemlig sendt til Bornholms afdeling i Allinge.

Det er det lokale folketingsmedlem, Peter Juel-Jensen (V), meget tilfreds med.

– Beslutningen er en tiltrængt anerkendelse af, at vi er isoleret i Østersøen, og derfor, på trods af vores ringe indbyggertal, har brug for et lige så stort set-up, skriver han i et følgebrev.

Beredskabsstyrelsen har fordelt de nye værnepligtige ud fra operative hensyn. Med styrkelsen bringes antallet af værnepligtige ved Beredskabsstyrelsen Bornholm på niveau med de øvrige beredskabscentre, men antallet af værnepligtige på Sjælland øges med 15 i afdelingen i Næstved.

– Det er nu mit håb, at vi på Bornholm formår at lave en velkomst til alle nye værnepligtige på øen, uanset uniform, der gør, at man efterfølgende vil overveje det bornholmske arbejdsmarked, Campus Bornholm og handelsstandsforeningen, samt alle andre, der kunne være relevante, så vi får uddannet ambassadører, eller nye borgere på vores ø, siger Peter Juel-Jensen.

Den nye aftale indeholder desuden en akutpakke, der tilfører mere uniformeret personel til Beredsskabsstyrelsen i form af 50 konstabler, som fordeles ligeligt mellem mellem styrelsens seks operative centre i Danmark.

– Jeg glæder mig over alle kræfter, herunder borgmesteren, arbejdsmarkedsparter Campus Bornholm og Folk og Sikkerhed, har været medvirkende at mit arbejde på området har båret frugt, siger Peter Juel Jensen.

De første kontabler er allerede ansat, mens de værnepligtige ventes indsat i 2027.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT