Højskolen har overskud til at investere

Højskolen har overskud til at investere
Foto: Anette Vestergaard
KULTUR | 28. MAJ • 14:02
KULTUR | 28. MAJ • 14:02

Kim Koch-Hansen afløser Steen Colberg som næstformand i højskolens bestyrelse. Og nu skal skolen opgraderes.

Bornholms Højskole har nu givet overskud tre år i træk. Og bestyrelsen har fået ny næstformand. Det blev resultatet, da bestyrelsen konstituerede sig efter generalforsamlingen tirsdag 27. maj. Kim Koch-Hansen afløser Steen Colberg som næstformand, mens Anita Bay Bundegaard fortsætter som formand. Inge Prip er ny i bestyrelsen.

Kim Koch-Hansen har hidtil været medlem af bestyrelsen, men påtager sig nu hvervet som næstformand.

Anita Bay Bundegaard siger om næstformandsskiftet:

– Steen Colberg har ønsket at udtræde af bestyrelsen efter han har gjort et formidabelt arbejde for at stabilisere skolens økonomi og sikre, at vi nu har fremgang. Det skylder vi ham en stor tak for.

Vi har lagt kriseårene bag os

Højskolens bestyrelsesformand er samtidig meget glad for, at Kim Koch-Hansen træder til som næstformand.

Han kender skolen og har været med i bestyrelsesarbejdet i flere år.

– Det sikrer kontinuitet, men først og fremmest kommer Kim jo med en erfaring og kompetencer, blandt andet fra sin direktørstilling på Naturbornholm, som vi har hårdt brug for i bestyrelsen. Det gælder også Inge Prip, tidligere direktør på Campus Bornholm, som er nyvalgt medlem af bestyrelsen. Hendes stærke erfaring med skoleledelse glæder vi os til at kunne trække på i årene fremover, hvor bestyrelsen vil have fokus på udvikling, siger Anita Bay Bundegaard.

Formandens beretning tegnede et billede af en højskole i vækst og udvikling. Højskolen, der tidligere har været plaget af dårlig økonomi, kom ud af 2024 med et solidt overskud på 618.000 kroner. Og eleverne strømmer til, lyder det.

Det er tredje år i træk at skolen præsenterer et overskud, siger Anita Bay Bundegaard.

– Vi har lagt kriseårene bag os. Vi har sikret stabilitet og fremgang - dette forår har vi rekordmange elever, og for at vi kan rumme dem aller, kræver det at vi øger kapaciteten og opgraderer skolen.

Derfor bliver det en prioritet for den nykonstituerede bestyrelse at udvikle og investere i både de fysiske rammer og skolens indhold, siger Anita Bay Bundegaard.

Højskolen inviterer de bornholmske borgere til grundlovsdag i Solgården i samarbejde med P4 for tredje år i træk.

Bestyrelsen

Den øvrige bestyrelse består af Birger Nissen, Tine Nygaard og Jens Peter Koefoed. Jesper Lindstrøm Larsen og Maibritt Jönsson er suppleanter.

Dertil kommer højskolens Støtteforening, hvor nye, gode kræfter blev valgt ind i form af Lena Schenk, Helene Høm, Thomas Danielsen, Rune Schytte og Jesper Lindstrøm Larsen.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT