Og bolden lader til at være et hit igen. Rugbybolden fra sidste gang er dog skiftet ud med en badebold, som er lidt lettere at kaste og gør ikke så ondt, hvis man skulle blive ramt i hovedet.
Den ukrainske gruppe danner en cirkel på græsplænen og begynder at kaste badebolden frem og tilbage mellem hinanden. En lille højtaler fylder luften med en blanding af engelske og ukrainske sange.
Indenfor gør nogle af de faste borgere klar til at spille. Ved et af bordene bliver to frivillige udfordret til ludo, og jeg bliver inviteret med til at spille vendespil med Yvonne, Kjeld, Anne Marie, Lily, Lisbeth, Phillip. Brikkerne med motiver af Mumitroldende bliver spredt ud over bordet, og Anne Marie starter spillet. Det er vist en fast favorit til spilaften, og der er noget genkendelighed, hver gang en ny brik bliver vendt.
– Det er dukkelisen, du godt kan lide!
Jeg spørger, om de synes det er hyggeligt, når der er besøg af ukrainerne.
– Det er da dejligt. Jeg kan bare ikke rigtigt forstå dem, svarer Yvonne.