– I bund og grund betyder Bornholm utrolig meget for mig stadigvæk. Det er sådan et frirum, et sted, hvor jeg kan trække vejret i et andet tempo end i det pulserende København. Der er en rumlen i København, hvor der i stedet er en vidde på Bornholm, som jeg elsker, og det har stor betydning, at jeg kommer hjem og kan være sammen med mine forældre og de mennesker, man nu kender på Bornholm. Så det har en utrolig stor betydning.
– Og når jeg kommer tilbage, så kender jeg jo også mange fra gymnastikverdenen. For gymnastikken har været en følgesvend hele vejen igennem min opvækst på Bornholm. Jeg kommer fra en gymnastikfamilie, og det er der, hvor jeg har utroligt gode minder og udfordringer. Man rejste jo ud til de forskellige stævner i Danmark, og man passede på hinanden, og man bakkede hinanden op. Så det har været dejligt at være en del af det.
– Det har jo også givet mig muligheden for at søge videre, fordi jeg havde fået de færdigheder fra Bornholm. Jeg havde nogle rigtig dygtige instruktører, der gav mig noget skub til, at jeg bare skulle forfølge det, som jeg var god til inden for gymnastikken. Og det gjorde jeg jo så i sidste ende. Jeg var på efterskole, højskole, og så kom jeg jo på verdensholdet.
– Gymnastikken har også gjort, at jeg kunne udvikle mig på andre måder, for det var sådan et nørdested for mig, hvor jeg kunne dykke ned i, hvordan man kunne udtrykke sig igennem bevægelsen og kroppen. Og så har gymnastikken lært mig, hvordan man imødekommer mennesker uden at træde dem over tæerne. Bare møde dem i øjenhøjde og få det bedst ud af den vedkommende, der står foran en. Og det drager jeg da stadig nytte af, når dansere skal prøve de kostumer, jeg designer. Der skal man jo også skabe en tillid imellem hinanden.
Arbejder du også på Bornholm?