De rykker ud for at gøre gode gerninger

Elever fra Svartingedal Skole rykker ud for at hjælpe, hvor der er behov.
– Hvor heldig kan man være, siger Lis Bach, der fredag har fået besøg af en hel skoleklasse fra Svartingedal Skole i Hasle.
Lis Bach har fået problemer med ryggen, og derfor er det noget af en byrde at skulle holde den store have i Vestergade. Så er det godt, at skolen har oprettet et valghold, som gør gode gerninger – som for eksempel at hjælpe med havearbejde hos byens ældre og værdigt trængende.
De 16 elever fra 6. klasse går til den med krum hals, efter at de har fået en introduktion til opgaverne. En del af eleverne går i gang med at rive græs sammen på den store plæne. Det kommer i trillebøren og ender i kompostbunken. Andre er gået i gang med at luge ukrudt i indkørslen og på fliserne.
Få fuld adgang til Tidende.dk |
HVOR DRØMMER VI OS HEN? OM KULTUREN
Hvad skal fremtiden være, når det gælder Bornholm og kulturen. En rækker engagerede og vidende eksperter og læsere bidrager med deres bud. Send gerne dine tanker til debat@tidende.dk.

Kulturtanker fra en hjemflytter

Fremtidens kultur: Højskolen drømmer stort
