Bornholmere går på scenen i Tivoli

Bornholmere går på scenen i Tivoli
Tivoli Gospel Festival afvikles for 14. gang. Pressefoto
NOTITS | KULTUR | Fredag 14. april 2023 • 10:30
Henrik Nielsen
Journalist
NOTITS | KULTUR | Fredag 14. april 2023 • 10:30

Der er bornholmsk deltagelse, når forlystelsesparken Tivoli i hjertet af København bliver omdannet til en kæmpe musikfest med deltagelse af flere end 1.700 gospelsangere fordelt på 35 kor. Det er 14. gang, Tivoli Gospel Festival løber af stablen, og deltagerne kommer fra Jylland, Fyn, Sjælland, England, Uganda – og Rønne.

Det fortæller Tivoli i en pressemeddelelse.

Den 22. og 23. april vil der være gospelkoncerter forskellige steder i den gamle have, og man skal finde vej til Orangeriet lørdag formiddag, hvis man vil høre Amazing, som er det bornholmske kor på festivalen.

– Vi glæder os til at mærke gospelglæden boble på og omkring Tivolis scener, når gospelvenner fra nær og fjern mødes og sætter lyd på livet igennem de rammende, rørende og rytmiske sange, som gospelmusikken indeholder, siger koordinater Mads Holm Andersen fra Tivoli Gospel Festival i pressemeddelelsen.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT