Politiet kaldt til uro i lufthavnen

NOTITS | KRIMI | Mandag 4. november 2024 • 10:15
Henrik Nielsen
Journalist
NOTITS | KRIMI | Mandag 4. november 2024 • 10:15

Bornholms Politi blev fredag formiddag kaldt til Bornholms Lufthavn, fordi en 64-årig kvindelig passager under turen fra København havde optrådt ubehageligt over for en stewardesse. Politiet tog en snak med parterne og gav kvinden en henstilling om at forholde sig roligt ved fremtidige flyvninger.

Sidst på eftermiddagen fredag indløb der en anmeldelse om slagsmål på en privatadresse i Almegade i Rønne. Politiet tog til stedet, hvor en 33-årig mand fra Rønne kortvarigt blev anholdt med henblik på at skabe ro på stedet. Ingen af partnerne ønskede at anmelde noget, fortæller politiet.



En sijllavitta



‘Sijllagjæl’ (indvolde fra sild) som man klaskede op på en væg i forskellige figurer, fx et ansigt, for at forskrække folk om natten, idet det lyste (fosforescerede). Teinnæs illustrerer ordet med følgende citat: ‘Pass du på, ønte varr så vikti, æjlla kajn du tro jâ ska lawa dai en sijllavitta’.
FÅ ABONNEMENT