26-årig erkender: Brød også ind på Sydhavnsgrillen

26-årig erkender: Brød også ind på Sydhavnsgrillen
Torsdag morgen delte KL. Guld og Sølv et billede på Facebook af den knuste rude i butikken. Foto: KL Guld og Sølv
KRIMI | Torsdag 7. december 2023 • 14:56
KRIMI | Torsdag 7. december 2023 • 14:56

I grundlovsforhør torsdag eftermiddag erkender dagens første sigtede, at han står bag indbrudstyveri på både Sydhavnsgrillen og KL Guld og Sølv.

Allerede klokken 21.55 natten til torsdag var politiet på Sydhavnsgrillen i Rønne, hvor ruden var blevet knust og kasseskuffen tømt. 

Og det var altså den samme 26-årige gerningsmand, som senere på natten stod bag endnu en rudeknusning og et indbrud hos KL Guld og Sølv i Aakirkeby.

Det skete klokken 01.35, og her blev der ifølge sigtelsen stjålet ikke mindre end 20 ure af mærket Candoni til en værdi af ikke mindre end 50.000 kroner.

Den sigtede blev anholdt omkring klokken halv fire i nat sammen med to andre. Den ene af de tre blev dog ikke sigtet for indbruddene og skulle derfor ikke fremstilles i grundlovsforhør, mens den anden er sigtet for begge tyverier på lige fod.

Den 26-årige sigtede erkendte begge forhold, men påstod at have begået aftenens første indbrud alene, mens indbruddet i Aakirkeby blev begået i fællesskab med den anden sigtede.

Grundlovsforhøret fandt imidlertid sted bag lukkede døre, fordi politiet stadig er i den indledende fase af efterforskningen.

Det er desuden ikke alle tyvekosterne, der er i politiets varetægt, ligesom politiet mistænker, at der kan være flere mulige gerningsmænd.

De to indbrudstyve bliver ifølge TV2 Bornholm nu varetægtsfængslet og kommer til at fejre både jul og nytår i en celle. De skal således som minimum varetægtsfængsles til den 3. januar, oplyser anklagerfuldmægtig ved Bornholms Politi, Adam Høyer Sarhan, til TV 2 Bornholm.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT