– Det faldende elevtal skyldes dels, at der gik flere elever ud af 9. klasse, end der startede i 0. klasse. Derudover har nogle af de elever, der havde behov for et tilbud, der er anderledes end folkeskoleområdet, fået det – af hensyn til børnenes trivsel, siger Jeannett Tankred.
Udfordrede elever gav ekstra penge
Bestyrelsesformand for Sydbornholms Privatskole, Maria Arvidsson, fortæller, at elevsammensætningen dermed er en anden, end da skolen startede.
– Fra starten var det sådan, at skolen – for at kunne overleve – blev nødt til at tage elever, der havde brug for lidt ekstra hjælp. For når man tager mindre bogligt stærke elever ind, der skal have ekstra støtte, så modtager skolen et ekstra tilskud fra Staten, siger Maria Arvidsson.
Men sådan forholder det sig ikke længere. Skolen tager ikke elever med særlige behov ind af nød, og både bestyrelsesformanden og skolelederen understreger, at skolens økonomi nu er god. Også selvom der er færre elever end tidligere.
– Vi har ingen gæld tilbage. De seneste fire år har vi haft overskud, som er gået til at vedligeholde skolen, samtidig med at vi holder vores likviditet. Vi styrer virkelig økonomien, og derfor kan vi også tåle at gå ned i elevtal, siger Jeannett Tankred.
Inviterer til åbent hus