Det er svært at finde socialrådgivere til Bornholms Regionskommunes socialteam, der arbejder med udsatte familier og børn. Det kunne Tidende fortælle for nylig efter at have foretaget en aktindsigt. Rasmus Balslev, der er formand Dansk Socialrådgiverforening Region Øst, har imidlertid kendt til problemerne i et stykke tid.
Det er medlemmer af hans fagforening, der arbejder i afdelingen, og det er hans medlemmer på Sjælland, der ikke ønsker at flytte til Bornholm for at arbejde. Det er derfor oplagt at spørge ham, hvad der er gået galt, og hvad man kan gøre ved problemerne.
– Familieafdelingen på Bornholm været udsat for en del negativ omtalte – mere eller mindre berettiget. Når der er negativ omtale af socialrådgivere på Bornholm, påvirker det nogens lyst til at flytte til den arbejdsplads. Det lyder som om, at der er tale om er en rodebutik, hvor arbejdsmiljøet måske ikke er tiptop. Det skal siges, at jeg hører fra afdelingen, at der – 7-9-13 – er ved at komme mere ro på nu.
– Men når det er sagt, er der mange parametre, man skal have i spil, hvis man som arbejdsgiver vil rekruttere og fastholde medarbejdere, siger Rasmus Balslev.