Zurface har ud over produktionsfaciliteterne på Bornholm lokationer i Randers, Aarhus, Horsens, Svendborg, København og Stockholm.
Zurface' direktør Jesper Madsen. Arkivfoto: Lars Møller
– Det giver os nogle logistiske og økonomiske fordele at samle produktionen på ét sted. Vi bliver mere agile og mindre sårbare som virksomhed, blandt andet fordi det frigiver midler og tid, som vi kan investere i nye aktiviteter og ambitioner. Der er altså ikke tale om en retræte – tværtimod, siger Jesper Madsen, som også lægger vægt på de miljømæssige fordele ved den forestående flytning:
– Vi har fire stenbrud på Bornholm, hvorfra vi udvinder natursten. Det er nogle tunge emner, som det giver god mening at bearbejde så tæt på bruddene som muligt, så man ikke skal transportere dem over for lange afstande. Efter bearbejdning vejer og fylder de væsentligt mindre, når man skal have emnerne transporteret væk fra Bornholm, som det ofte er tilfældet.
Bæredygtigt