Restaurant flytter ind hos Det Gamle Posthus

Restaurant flytter ind hos Det Gamle Posthus
Udvidelsen i Det Gamle Posthus er også en del af et forsøg på at samle flere turister og bornholmere omkring Lille Torv. Foto: Jesper Dollerup Merved
ERHVERV | RØNNE | Fredag 14. oktober 2022 • 05:30
ERHVERV | RØNNE | Fredag 14. oktober 2022 • 05:30

Hovedvagtens Spisehuz flytter snart ind i lokaler hos Det Gamle Posthus. Det passer perfekt til det, man gerne vil i fremtiden, lyder det fra Hovedvagtens ejere.

Fra den 28. oktober flytter Hovedvagtens Spisehuz dens aktiviteter over i Det Gamle Posthus på Lille Torv. Ejerne af restauranten, Ketty Brouer Dalsgaard og Jan Dyrting, har nemlig indgået et samarbejde med ejeren af hotellet, Kenneth Nielsen.

– Det kom i stand for cirka 14 dage siden. Vi blev kontaktet af Kenneth, der spurgte, om vi kunne have en interesse i at drive restaurant der. Vi havde gået og haft planer om at byde ind på noget andet, men vi blev så forelskede i den bygning, og det passer helt perfekt til det, vi gerne vil, fortæller Jan Dyrting, da Tidende møder de to ejere på Hovedvagtens Spisehuz.

– Vi så nogle fordele, fordi vi har haft mange forespørgsler. Vi har sagt nej rigtig mange gange, fordi der har været for stort et tryk på køkkenet, eller vi simpelthen ikke har haft nok pladser.

Ketty Brouer Dalsgaard og Jan Dyrting, der ejer Hovedvagtens Spisehuz, udvider snart med restaurant i Det Gamle Posthus. Foto: Jesper Dollerup Merved

Servering begge steder

Ketty og Jan har sammen haft Hovedvagtens Spisehuz siden november 2021, og mens Ketty har travlt med at servicere de mange kunder, giver Jan Dyrting sig tid til at fortælle om de fremtidige planer.

I første omgang lukker man for Hovedvagtens Spisehuz henover vinteren, hvor parret udelukkende kommer til at drive den nye restaurant i Det Gamle Posthus. Fra foråret er det så meningen, at der vekslende skal foregå servering begge steder, forklarer Jan Dyrting.

– Det bliver sådan, at vi kommer til at køre morgenmad og brunch i posthuset dels for hotelgæsterne, men også for gæster udefra. Så vil vi lukke af for det køkken i løbet af formiddagen, og der vil fra klokken 11 være åbent i Hovedvagten frem til klokken 16. Imens vil det køkkenpersonale, der er i posthuset, gøre klar til aftenservering derovre.

Hovedvagtens Spisehuz og Det Gamle Posthus ligger ikke meget mere end 100 meter fra hinanden, og det er ideelt for den måde, man gerne vil køre tingene på, lyder det fra Jan.

– Når vi rammer sommeren og flytter frokostdelen herover, så kommer vi stadigvæk til at bruge posthusets køkken til produktion. Det vil sige, at kølekapaciteten her bliver mindre, og det er ikke noget med, at vi skal til at have madvogne afsted for at klare den del.

Udvider trods høje elpriser

I en tid med energikrise og skyhøje elpriser går det for mange i samme branche den anden vej, og det er heller ikke, fordi man er blinde for den nuværende kritiske situation i Hovedvagten.

– Vi kigger selvfølgelig meget på pengene. Vi håber, at vi finder det rette niveau og kommer til at ligge lidt over smertegrænsen hele tiden. Men vi skal ligesom alle andre tænke over, hvordan vi handler billigst muligt, uden at det går udover kvaliteten, fortæller Jan Dyrting.

Er det også, fordi I har en eller anden form for sikkerhed om, at det kan betale sig hen over vinteren?

– Ja, det er det. Vi har allerede mange bookinger til blandt andet julefrokoster. Vi er forsigtige på den måde, at vi eksempelvis ikke bare holder åbent hele tiden. I en almindelig uge her frem til nytår, så vil vi have åbent for aftensmad torsdag, fredag og lørdag.

– Vi er også kommet igennem det her uden at have stiftet gæld. Økonomien er fornuftig, og det er naturligvis også derfor, vi har mulighed for at udvide, siger den ene af Hovedvagtens ejere.

Aftalen med Kenneth Nielsen går på, at man lejer sig ind i Det Gamle Posthus, og der er altså ikke tale om en forpagtningsaftale, forklarer Jan Dyrting. Når man flytter ind, er der også lidt ting, man gerne vil have ordnet i de nye lokaler.

– Vi kommer til at holde lukket i januar, hvor der skal ske en mindre renovering derovre. Det betyder så også, at Ketty og jeg kan holde lidt ferie. Vi har ikke haft ferie, siden vi åbnede og har nærmest ikke haft to sammenhængende dage sammen, så det er også meget kærkomment, siger han.

Samles mere på Lille Torv

Udvidelsen i Det Gamle Posthus er også en del af et forsøg på at samle flere turister og bornholmere omkring Lille Torv.

Det er blandt andet også det, der ligger i samarbejdet med hotellets ejer Kenneth Nielsen, fortæller Jan Dyrting.

– Kenneth vil gerne hotellet og vil gerne være med til, at der sker noget mere på Lille Torv.. Der er ikke rigtig den her mulighed for at sidde ude på torvet. Hvis man sammenligner med Store Torv, er der jo ellers næsten flere små specialbutikker omkring Lille Torv.

Man har i den forbindelse haft et møde med de erhvervsdrivende, der ligger ved Lille Torv, hvor man har mærket stor opbakning til den nye restaurant, siger Jan Dyrting.

Følger der også lidt ekstra ansvar med, når man flytter ind i en historisk bygning, som Det Gamle Posthus?

– Vi er begge to meget ærekære om alt, hvad vi laver. Så vi vil også gerne ære en historisk bygning, som Det Gamle Posthus. Det bliver spændende, og vi glæder os begge enormt meget.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT