Christian Ibsen, der er direktør i den grønne tænketank Concito, forklarede folkemødepublikummet, at der er stor værdi i at vise andre lande, at Danmark er villig til at betale for at sikre strøm til resten af kontinentet.
– Det er et eksempel på det, vi er nødt til at gøre i fremtiden. Tyskland har stor glæde af det, og i fremtiden kan det blive Polen eller andre lande. Det er et supervigtigt signal.
Den ansvarlige for energiøen hos Energinet, Michael Linnemann Pedersen, lagde også vægt på værdien af at koble elsystemet sammen på tværs af landene, som han mener, man ikke må undervurdere. Han fremhævede desuden muligheden for power-to-X og ”ej at forglemme, at tanken jo er at koble Bornholm på”.