I andre byer end Rønne ville man overveje, om det gamle havnebassin i Sydhavnen kunne integreres i byrummet. I Nexø har de været dygtige til at transformere deres gamle fiskerihavn om til en spændende ny ”bydel” fuld af små butikker og hyggelige spisesteder i de gamle industribygninger. Nexø Havn har den fordel, at den ligger i umiddelbar forlængelse af Nexøs centrum, hvorimod Sydhavnen I Rønne desværre ligger langt væk fra centrum. I Rønne har vi allerede Søndre Bådehavn og Nørrekås Lystbådehavn, men Sydhavnen ligger tæt på skov og strand, og der er gode veje til havnen. På sigt kunne det måske blive en havn for husbåde og lidt større skibe ”uden bopælspligt”, og arealet omkring havnen ville være oplagt for autocampere i kortere eller længere tid om sommeren, mulighederne er mange. Ulempen er, at havnen ligger i et industriområde, hvor man må forvente støjgener.
Rønne Havn er ikke enig i mit synspunkt. Ifølge ”Rønne Havns masterplan 2050” så er hele sydhavnsområdet udlagt til ”Røg, støj og møg”, hvilket tydeligt fremgår af den nye havneudvidelse foran kanondalen (Etape 1 og Etape 2) til krydstogtsskibe og offshore-arbejde med samling og udskibning af havvindmøller. Det nye havneområde er åbenbart ikke stort nok til offshore-projekterne og næste skridt i havneudvidelsen med Etape 3 er, at ”det gamle sydhavnsområde” også skal være offshore-område med montageplads for samling af flere havvindmøller. Derfor skal en stor del af det gamle Sydhavn-havnebassin opfyldes, og mange af bygningerne ved Sydhavnen skal rives ned, heriblandt bådebyggeriet og den fredede redningsstation, som er i en sørgelig forfatning, da den ikke er blevet vedligeholdt af Rønne Havn. Fredningsnævnet overvejer at ophæve fredningen og nævner bygningens dårlige stand, som en af grundene!! Den historie må da blive brugt i Bornholmerrevyen næste år.
Men hvad var den oprindelige plan i ”Rønne Havns masterplan 2050”, som blev præsenteret i 2016, og i hvilket tempo skulle denne ”fremtidssikring af Rønne Havn” ske? I introen i Rønne Havns masterplan fastlægges visionen og hovedopgaven: ”Rønne Havn A/S’ store udfordring er at fremtidssikre havnen, så selskabet i mange år frem kan leve op til sin hovedopgave, nemlig at bringe et stigende antal passager og stadigt større godsmængder sikkert til og fra havnen, med større og større skibe”. Derfor kan det undre, at man har valgt at udbygge Sydhavnen i stedet for at investere i Nordhavnen, hvor al passagertrafik med Molslinjen foregår?
Et andet gennemgående tema i rapporten bl.a. i afsnittet ”Udvikling af erhvervsvirksomhederne på Bornholm”, er en forventning om, at havneudvidelsen i sydhavnsområdet med offshore-industri vil kunne give arbejdspladser til fastboende bornholmere med ”helt unikke kvalifikationer og kompetencer, der kan anvendes langt uden for øen”.