– Og så brænder jeg for, at det skal være en god by at være ung og barn i, for mange af vores unge mennesker rejser jo fra øen, men vi vil gerne sende dem afsted med ønsket om at komme tilbage igen, stifte familie og fortsætte udviklingen, fortæller han.
Derfor har han også et ønske om at være med til at forny foreningens image, så det står tydeligt frem, at man ønsker at bevare Svaneke, men også at forny og udvikle fællesskaberne i byen.
– Hele det her med, at vi går rundt og passer på bygninger og giver gode råd er selvfølgelig stadig en del af vores fortælling, men jeg kunne også tænke mig at få vores image mere i retning af, at vi faktisk også er en forening i byen, der ønsker at følge med tiden og lave nye ting og tiltag på aktivitetssiden også, forklarer han.
Han understreger desuden de frivilliges arbejde og gode ånd som en ting, der skal værnes om, ligesom han i den kommende tid glæder sig til at starte samarbejdet med to nye bestyrelsesmedlemmer i foreningen. Sammen skal de arbejde videre om affaldsøernes placering, øget aktivitet på biblioteket og alle de arbejdsopgaver, som foreningen står på mål for.
– Svaneke skal ikke bare være en smuk by for øjet - det skal være der hvor dit hjerte er, og du gerne vil tilbringe din tid, så jeg mener at bevaringsarbejdet både består i at bevare bygningerne og at bevare vores byliv. Det går hånd i hånd, forklarer han.