Først tre dage senere, den 7. maj, fik Montgomerys stab svar fra SHAEF: "De må ikke sende nogen styrke til Bornholm undtagen på anmodning af danske myndigheder, og da kun efter at De har forelagt spørgsmålet for dette hovedkvarter" (SHAEF).
Dewings reaktion
Da de russiske fly havde bombet Bornholm første gang, den 7. maj, telegraferede general Dewing to gange samme dag til SHAEF, tilskyndet af den danske regering, og bad om tilladelse til at sende en officer og en deling til Bornholm for at tage imod tyskernes overgivelse.
Og dagen efter, den 8. maj, da russerne igen bombede Bornholm, gentog Dewing sin forespørgsel til hovedkvarteret. Der var risiko for plyndringer på grund af mangel på mad til de mange flygtninge og tyske soldater, der var kommet til Bornholm på flugt fra russerne.
Dewing fik aldrig noget svar på sine henvendelser til SHAEF, som den 8. maj sendte en forespørgsel til den sovjetiske overkommando i Moskva, at man "på danske myndigheders anmodning agter at sende en styrke til Bornholm for at tage imod tyskernes overgivelse der og sørge for tilførsel af fødevarer. Anmoder om omgående melding, hvis sådan aktion kommer på tværs af sovjetiske planer."