
Det er som forbruger, at man skal tage sin egen rolle i verdenshistorien alvorligt ved at skrue sit forbrug ned til et minimum, siger Jan Cirkola. Foto: Berit Hvassum
En rolle i verdenshistorien
Er din livsform også for klimaets skyld?
– Jeg er ikke fanatisk. Men den måde, vi som almindelige mennesker møder det, man kunne kalde vor tids naturkatastrofe, er jo som forbrugere. Derfor mener jeg, at det er som forbruger, at man skal tage sin egen rolle i verdenshistorien alvorligt ved at skrue sit forbrug ned til et minimum. Stort set alt, hvad jeg selv skaffer, er secondhand. Det er stort set kun sko og bøger, jeg kan finde på at købe nyproducerede. Men jeg føler ikke, jeg mangler noget. I dag kan jeg slet ikke forstå, at jeg engang havde tid til at se fjernsyn. Det droppede vi tidligt, og det var jo også en markant anderledes ting for børnene. I forhold til elektronikken har jeg forsøgt at holde det tilbage for dem så længe som muligt. Næst efter alle børnehaverne er mobiltelefonerne det største sociale eksperiment, vi har udsat os selv for. Men jeg har meget gerne ville have, at mine børn lærte at kede sig. ’Jeg keder mig’, siger børn jo tit, men så finder de alligevel ud af at lave noget. Folk vil gerne have magi, og så ser de Netflix, men dér er magien jo hele tiden noget, andre oplever. Men magien er der jo hele tiden i virkeligheden, den er bare ekstrem langsom. Men mobiltelefonerne gør også sit til, at folk ikke længere kan være i den langsomhed. Fuglene ankommer om foråret og bygger de mest fantastisk reder, og det er en fryd at følge dem, men det går langsomt. Blomsterne kommer op af jorden og på træerne, og bagefter bliver det til en frugt. Det er fantastisk, men det går ekstremt langsomt. Virkeligheden er langsom i forhold til den fiktionsverden, som vi hele tiden måler alting i, hvor alting skal gå hurtigere og hurtigere, så man endelig ikke keder sig. Da mine børn var små, elskede de at se de svenske Astrid Lindgren film med Pippi Langstrømpe og den slags, men nu synes de, at de går ekstremt langsomt. Men magien findes i den langsomhed.
Lærebog i opmærksomhed
Hvor tror du den magi kommer fra?
– Jeg tror på, at tingene er skabt, og jeg synes også, at Jesus var en nummer 1 i at fortælle os, hvordan vi skal leve livet. Men al religionen og kirkerne, man har bygget op omkring det, har jeg ikke noget med at gøre. Jeg har også været omkring zenbuddhisme og taoisme. Og den åndelige side af tilværelsen er også en del af mit liv. Når jeg snakker om magien, om miraklerne, der er omkring os hele tiden, hænger det også sammen med det. Der er en amerikansk forfatter, der har sagt, at for ham er der ikke andet end mirakler, og sådan har jeg det også. Tilværelsen er i sig selv mirakuløs, men det kræver, at man er opmærksom på det. Jeg brugte engang et år på at skrive en lærebog i opmærksomhed. Hvad ser du? Og hvad lukker du ude? Når man har set æblerne komme frem på træerne syv gange, så kommer de bare. Men det er jo stadigvæk et totalt under, at det sker.
Oplever du selv nogle åndelige gevinster ved at leve simpelt?
– Jeg har sådan nogle små havelementer rundt omkring, som jeg selv dyrker – også bare for at se det ske. Der er jo en grund til, at man siger, at paradiset var en have, for der er noget mirakuløst over at se ting vokse op af ingenting. Og det er den slags magisk langsomhed, som man får ved at leve tæt på naturen i stedet for at kigge ind i en skærm hele tiden. Det hænger igen sammen med folks afhængighed af adspredelse. Men jeg dyrker ikke adspredelsen, og det tror jeg er gevinsten ved at leve simpelt. Man finder ud af at være her i livet, uden at skulle adspredes hele tiden. Mange ville karakterisere mig som luddoven. Jeg kan bruge timer uden at lave noget. Men jeg tror, at man får mere ud af livet ved at skære adspredelserne fra, for så falder tempoet og så oplever man at være alene med sig selv. Det tror jeg så også, at mange mennesker har det svært med. For når man virkelig mærker sig selv, mærker man jo også sine skyggesider. Men så opdager man også, at man ikke kan være forklaringen på sin eksistens her i verden. Der må være noget, der er større.
Sig tak