– Alle har jo deres egne livsmåder, og noget, som føles rigtigt for os, føles jo absolut ikke rigtigt for andre. Det meningsfulde er omdrejningspunktet, synes jeg. Og jeg tror på, at det er lettere at skabe sig et meningsfuldt liv, når vi aktivt tager stilling til, hvordan vi lever vores liv, siger Line Elsig, der som alle andre forældre også har truffet valg på sine børns vegne. Det betyder blandt andet, at parret selv underviser deres ældste datter, der er i skolealderen, ligesom en del andre forældre gør på øen.
– Når man tager nogle valg, tager man også nogle fravalg. Sådan vil det selvfølgelig altid være, og vi har også tilpasset vores forbrug efter vores indtjening, men lige nu er det tiden, som er vores allervigtigste resurse, og den vil vi gerne bruge fornuftigt, og lige nu føles det rigtigt og fornuftigt at bruge den sammen på hinanden. Vi ser det egentlig ikke, som om der er nogle ting, vi har valgt fra. Vi ser det egentlig mere, som om der er nogle ting, vi har valgt til, så det føles ikke, som om vi har nogle afsavn. Hvis vi fik den følelse, så ville vi handle og gøre nogle ting anderledes.
Men hvad er for eksempel anderledes for jer end den måde de fleste folk lever på?
– Det ved jeg ikke. Forbrugsmæssigt er det sikkert anderledes i og med, at vi producerer mange af vores fødevarer selv. Det betyder selvfølgelig noget på ens madbudget. Og vi rejser ikke meget, for vi har en masse dyr, som vi skal passe, siger Line Elsig, der også foretrækker at lave gaver selv frem for at købe dem.