Den nye bataljon kommer dog med den pris, at Bornholm samtidig mister de 300 soldater i de to opklaringseskadroner, der er på Bornholm i dag, erfarer Tidende. Bataljonen bliver ifølge Tidendes oplysninger infanteri, ikke artilleri.
Også TV 2 erfarer nu, at den nye bataljon kommer til at træde i stedet for Bornholms opklaringseskadroner, der vil blive flyttet væk fra Bornholm.
– Det handler ifølge mine oplysninger om at flytte soldater fra blandt andet Haderslev. Og så skal de her opklaringssoldater på Bornholm til gengæld flyttes til Sjælland og Jylland, siger tv-stationens forsvarskorrespondent Anders Lomholt.
Borgmester Jacob Trøst (K) fortæller, at han ikke har været orienteret på forhånd om den nye bataljon, som regeringen spiller ud med. At en bataljon er på vej er nyt for borgmesteren onsdag eftermiddag.
– Hvis det står til troende, er det glædeligt for Bornholm. For det lyder som en tilførsel af ressourcer og styrker. Men jeg vil ikke sælge skindet, før bjørnen er skudt. Derfor vil jeg godt lige afvente en officiel besked, siger Jacob Trøst.