Så mange nye soldater kan Bornholm få

Så mange nye soldater kan Bornholm få
Peter Juel Jensen. Arkivfoto
POLITIK | 23. APR • 19:36
POLITIK | 23. APR • 19:36

Den bornholmsk valgte Christiansborg-politiker ser mange fordele for Bornholm i den nye hærplan.

 

Det var en glad mand, der tog telefonen onsdag aften efter Troels Lund Poulsens præsentation af Forsvarsministeriets nye hærplan.

– Jeg trækker flere ting ud af det, der blev sagt, siger Peter Juel Jensen, der sidder i Folketinget for Venstre.

Først og fremmest glæder han sig over, at det kommende regimente er stedbundet.

– Vi går fra at huse en opklaringsbataljon som skulle indsættes sammen med brigaden på opgaver udenfor Bornholm, til at have et stedbundet forsvar. De vil forsvare Bornholm og vores kritiske infrastruktur, hvis der er nogen, der kommer. Det er positivt, siger Peter Juel Jensen.

Det andet han hæfter sig ved er, at Bornholm i fremtiden kommer til at danne rammen om et selvstændigt regiment.

– Vi er altså ikke længere en del af Gardehusarregimentet i Slagelse, og det betyder at man kommer til at træffe beslutninger lokalt på øen, både i forhold til værnepligtige og de to kommende infanterikompagnier.

Det bornholmsk valgte socialdemokratiske folketingsmedlem Lea Wermelin lægger sig tæt op af Peter Juel Jensens reaktion:

– Bornholm får nu en central placering i Danmarks forsvar, som vores beliggenhed i Østersøen også kalder på. Det er en vigtig og rigtig beslutning i en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, siger hun.

Den fungerende forsvarschef, Michael Hyldgaard, var på aftenens pressemøde tilbageholdende med at sætte tal på den militære tilstedeværelse på Bornholm, når den nye hærplan er implementeret.

Det har Peter Juel Jensen fuld forståelse for.

– Der er ingen, der kan de der tal på fingerspidserne, og vi ved heller ikke hvor mange der bliver, og hvor mange der rejser. Men der er helt sikkert tale om en nettotilvækst, understreger Peter Juel Jensen, der gætter på at det samlede antal soldater på Bornholm vil stige med mellem 50 og 100.

– Sådan som jeg hørte det får vi op til to infanterikompagnier med op til 150 værnepligtige, og så kommer der yderligere to infanterikompagnier fra den stående styrke, som jeg vil tro løber op i i alt 240 konstabler. Derudover vil der være nogle stabsfunktioner, men den del har vi ikke overblik over endnu, siger Peter Juel Jensen.

Venstre-politikeren ser den øgede militære tilstedeværelse som en enestående chance for Bornholm. En gave, som forpligter.

– Vi skal slå en klo i dem. De skal introduceres til vores erhvervsliv, vores uddannelser og vores kulturliv, og kommunen skal række ud og vise dem, at Bornholm er et sted man kan bo, arbejde og uddanne sig.

Peter Juel Jensen og Lea Wermelin er med, når forsvarsminister Troels Lund Poulsen besøger Almegaards Kaserne på søndag.

Jacob Trøst ved endnu ikke om han står på gæstelisten, men den nye hærplan vil formentlig også først træde i kraft efter at hans tid.

Også han er glad for den nye aftale om at styrke forsvarets tilstedeværelse på Bonrholm.

– Jeg er glad for det fokus, der er på Bornholm, og at vi bliver tilgodeset i den her aftale. Så må vi se, hvad det helt konkret kommer til at betyde. Og ja, selvfølgelig skal vi gøre alt for at soldaterne føler sig velkomne og for at de kommer godt på plads, siger Trøst, der går af som borgmester efter valget i november.

FÅ ABONNEMENT