FORSVAR / Onsdag 1. oktober 2025 • 19:00

Vrager Bornholm endnu en gang

Vrager Bornholm endnu en gang
Troels Lund Poulsen har endnu en gang aflyst et besøg til øen: Foto: Allan Rieck

Troels Lund Poulsen (V) skulle besøge Campus Bornholm i forrige uge og Almegårds Kaserne i næste uge. Begge besøg er aflyst.

”Besøget er desværre blevet aflyst.”

Det var den korte besked, som bornholmske medier modtog fra Forsvarsministeriet mandag.

Der var tale om Troels Lund Poulsens planlagte besøg på Almegårds Kaserne mandag den 6. oktober, som ministeriet havde inviteret pressen med til.

Formålet med besøget var, at forsvarsministeren skulle se de større renoveringsprojekter, der er i gang på kasernen, samt mødes med Hjemmeværnet.

Aflysningen kommer, to uger efter at ministeren aflyste et arrangement på Campus Bornholm mandag den 15.september.

Troels Lund Poulsen var hovednavnet til debatmødet med temaet ”Putin og Trump er en dårlig cocktail for Bornholm, men hvad kan vi gøre ved det?”.

Dengang skyldtes afbuddet, at ministeren skulle rejse til Grønland.

Denne gang kom aflysningsmailen ikke med en konkret årsag. Forsvarsministeriet oplyser dog til Tidende, at ministerens kalender har ændret sig, så han skal på tjenesterejse.

Museumsinspektør Jakob Seerup, der var ordstyrer til arrangementet på Campus, siger, at det er ærgerligt, at Troels Lund Poulsen ikke kunne deltage – men han er ikke spor forundret over aflysningerne.

– Med tingenes tilstand lige nu, så er der måske andre ting, der presser sig mere på, end at kigge på byggeprojekter på Bornholm, siger han med henvisning til det planlagte besøg på Almegårds Kaserne.

Tidende har også forsøgt at komme i kontakt med kasernens presseofficer, Hans Lundsgaard, men han er endnu ikke vendt tilbage.

Troels Lund Poulsen besøgte Bornholm for første gang som forsvarsminister den 27. november 2023. Besøget skulle egentlig have fundet sted den 31. oktober, men det blev aflyst i sidste øjeblik på grund af “interne regeringsforhandlinger”.

Han har også gæstet øen under Folkemødet i både 2024 og 2025 samt ved et møde på Almegårds Kaserne i slutningen af april i år, efter annonceringen af det nye Bornholms Regiment og ved indvielsen i juni. 

Tidende har spurgt forsvarsministeren, om han har planer om et nyt besøg på Bornholm. Troels Lund Poulsen svarer: 

– Jeg besøger løbende Bornholm i forbindelse i mit virke som partiformand og forsvarsminister. Bl.a. i april måned, hvor jeg inviterede til et borgermøde på Almegårds Kaserne om Forsvarets tilstedeværelse på Bornholm, og i juni, hvor jeg deltog i indvielsen af Bornholms Regiment. Jeg vil også fremover besøge Bornholm jævnligt.



Følg debatten på facebook!





FÅ ABONNEMENT