De knap 1.000 børn er blandt andet samlet fra Svartingedal Skole og Paradisbakkeskolen og sætter den 15. oktober fokus på børns samvær, sundhed og trivsel. Dagen byder på præmier og underholdning for alle børn.
– På Red Barnet Bornholms vegne er jeg rigtig glad for og stolt af, at vi har stablet arrangementet på benene, siger formand Martin Jensen i pressemeddelelsen.
Det er første år med Bornholms børn løber, og det er lykkedes at samle cirka en tredjedel af de bornholmske folkeskoleelever.
– Vi har haft en god dialog med skoler og erhvervsdrivende med henblik på at finde ud, hvad der kan lade sig gøre. I år har det resulteret i, at blandt andet Svartingedal Skole og Paradisbakkeskolen deltager i et arrangement, der sætter fokus på børns samvær, sundhed og trivsel. Det kan ikke overdrives, hvor vigtigt dette fokus er ovenpå lange perioder med coronanedlukning, lyder det fra Martin Jensen.