Da gravearbejdet blev genoptaget for en uge siden, sagde museumsdirektør Jacob Bjerring-Hansen i sin tale, at arkæologerne stadig vil grave på Sorte Muld om 50 år. Selv tror Finn Ole Nielsen, at stedet først og fremmest bliver formidlet til den tid.
– Om 50 år tror jeg, at Sorte Muld vil være et sted, hvor man kommer, men jeg ved ikke, om der ligefrem vil være bygget et besøgscenter. Mindre kan også godt gøre det, siger han.
– Vi har planer om at indrette en udstillingscontainer ved markvejen herop til udgravningsstedet. Der forestiller jeg mig, at (fritidsarkæolog) Klaus Thorsen sidder om 10 år, og jeg tænker også, at han tager noget entré. Hvis han skal sidde der, og hvis vi i øvrigt skal kunne blive ved med at grave, skal vi også have nogle indtægter.
– Med tiden forestiller jeg mig, at folk måske kan få virtual reality-briller på og på den måde få en idé om, hvordan Sorte Muld har set ud i jernalderen. Jeg forestiller mig også, at man om 50 år har lavet et hologram, så man kan se templet og området omkring det, siger Finn Ole Nielsen.
– Men jeg forestiller mig også, at man stadig dyrker jorden, men at templet og tempelgården er fritlagt med pløjelaget taget væk, men med hegnet markeret og området vist ved hjælp af lys.