Rundt omkring Torben Ipsen er der dyrket på så godt som hele Sorte Muld-arealet. Formelt er der ingen restriktioner ud over dem, som han frivilligt tager for ikke at gøre skade på de mange fortidsfund under jorden.
– Der er ikke noget, som jeg må og ikke må. Men det er klart, at vi tager ekstra hensyn her, og at vi ikke pløjer så dybt, fortæller Torben Ipsen.
– Der er lige tempelområdet, som vi overhovedet ikke dyrker. Og så har vi lavet en aftale med museet om de arealer, som de gerne vil bruge fra år til år.
– Museet betaler mig ikke noget for det. Hvis vi for alvor skal have det her sted i gang, må vi hver især bidrage til at få tingene til at ske.
Torben Ipsen har ingen særlig vision for, hvad der skal ske på Sorte Muld. Stedet er verdenskendt blandt arkæologer, og helt eller delvist færdigudgravet kunne det sagtens bære et besøgscenter, ligesom Hammershus fik. Måske ender det sådan. Men det er nærmere chefarkæolog Finn Ole Nielsen, der undfanger drømme af den slags.
– Nej, sådan en vision har jeg ikke. Jeg er bare spændt på, hvor det hele kommer hen. Når du snakker med Finn Ole, er det hele meget storslået. Men når jeg kigger ned i udgravningshullet, får jeg jo ikke det samme ud af det
– Hvor det hele fører hen, ved jeg ikke. Men jeg synes da, at det er spændende, at der en gang lå et tempel her. Og hvordan så det mon ud?
Stedet er ikke til salg
Til gengæld ved Torben Ipsen helt præcist, hvad der ikke skal ske med Sorte Muld. Slots- og Kulturstyrelsen har i flere omgange fortalt ham, at staten gerne vil overtage stedet.
– Gennem Finn Ole har de flere gange henvendt sig og sat, at de gerne vil købe arealet. Det er snart mange år siden, at de begyndte på det, fortæller Torben Ipsen.