Trine Baadsgaard oplyser, at Copenhagen Medical er i fuld gang med at ansætte nye folk, finde lokation og udregne testkapaciteten til deres nye testcenter i Rønne.
– Der er flere af vores medarbejdere, der i takt med den gradvise genåbning, skal tilbage til andre job. Derfor er der behov for en ny rekruttering til centret, fortæller hun.
Copenhagen Medical har allerede testcentre i Allinge, Svaneke, Nexø, Aakirkeby og Campus Bornholm i Rønne.
– Sammenlignet med de eksisterende centre på Bornhom, bliver det i Rønne nok et af de større. Vi skal stadig beslutte, hvor stor kapaciteten skal være, og om vi eventuelt skal ligge testcentret på campus sammen med det nye. Det er noget, vi stadig kigger på, siger hun.
Frem til 10. august