Derfor skiftede DAT i lighed med mange andre selskaber til Menzies Aviation, men det selskab havde ikke de rigtige traktorer til at håndtere DATs fly af typen ATR72. Det har de så købt nu, hvilket kommer til at forkorte rejsetiden med mange minutter, når man selv kan gå ind og ud af flyet direkte fra gaten.
– Hvornår de er klar til at tage de nye push back-traktorer i brug, har vi endnu ikke fået en præcis dato på. Medarbejderne skal sikkert trænes op i at bruge dem, men vi har fået at vide, at det sker inden for kort tid, siger Jesper Rungholm. Hvilke gates flyene i fremtiden vil blive trukket hen til er endnu uafklaret.
Forskel på benplads
Hvis du har oplevet, at komforten i DATs fly virker forskellig, bliver du ikke bedraget af din krop. For der er ikke lige meget benplads.
– Det afhænger af modeller og stoletyper. De moderne giver bedre benplads, fordi stolen er konstrueret anderledes, og der er også forskel på pladsen alt efter, hvor man sidder i flyet, og hvordan det er indrettet, forklarer Jesper Rungholm.