Nedlagt arbejde giver forsinkede fly i Bornholms Lufthavn

Nedlagt arbejde giver forsinkede fly i Bornholms Lufthavn
Arkivfoto: Berit Hvassum
NOTITS | TRAFIK | Fredag 26. august 2022 • 15:21
NOTITS | TRAFIK | Fredag 26. august 2022 • 15:21

Der er ventetid i horisonten for de passagerer, der havde planlagt en rejse til eller fra Bornholm fredag eftermiddag. 

Her har lufthavnspersonalet nemlig nedlagt arbejdet i Bornholms Lufthavn. Det har flere passagerer fået information om på sms-beskeder, hvor de bliver stillet i udsigt, at flyet blot er forsinket en enkelt time indtil videre, og at flere informationer vil følge.

De annoncerede ventetider er dog allerede begyndt at blive mindre. Flyet fra Kastrup til Bornholm med planlagt afgang fredag klokken 18.15 ventes nu i luften klokken 18.35, har DAT fredag eftermiddag meldt ud i passager-SMS'er.

DAT's første melding gik på, at flyet ville blive en time forsinket og førstville afgå fra Kastrup klokken 19.15. Samtidig melder en informationstavle i ankomsthallen i Kastrup, at det planlagte fly klokken 18.15 vil afgå til den planlagte tid.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT