Ifølge formanden i Ældre Sagen Bornholm, Steen Thomsen, er der primært tale om et problem for ældre borgere – men der er også en gruppe af yngre borgere, der kan være udfordrede af den en eller anden grund. Han glæder sig derfor over, at Trafikkontaktrådet nu bliver orienteret.
– Det er en ting, der er blevet rettet henvendelse til os omkring, fordi det er en reel udfordring og ikke noget, vi finder på. Når vi tager fat i problematikken, skyldes det henvendelser fra borgere på Bornholm, siger Steen Thomsen, der tilføjer, at 20-30 procent af befolkningen over 75 år er udfordret på IT-området.
– Når jeg siger udfordret, er det, fordi en del af dem løser det ved, at de har venner eller børn, som klarer det for dem. Det er da rart, at der er nogen, der vil hjælpe – respekt for det. Men det her er et stigende problem, og det er en ganske stor procentdel, jeg taler om. Så det er ikke et lille problem.
Der kan være udfordringer
Trafikkontaktrådets sekretariat har forelagt problematikken for Bornholmslinjen, som samarbejder med busselskabet Herning Turist om konceptet Kombardo Expressen, hvor man altså stadig køber sine billetter – selvom forbindelsen til Bornholm nu hedder Bornholm Expressen og drives af Vikingbus.