Hasle uden Jonas P.
Viking/RIK 2 fik også en positiv oplevelse i efterårets sidste kamp, da de uventet besejrede et Hasle 1-mandskab uden frontløberen Jonas Pedersen med 1-0 (0-0). Det afgørende mål faldt i det 68. minut og blev scoret i eget net af Mikkel Pedersen.
– Men havde han ikke sparket den ind på en hård tværpasning fra Nicki Holm, så havde vi nok fået mål alligevel. Bagved ham stod Jimmie Larsen helt fri, klar til at score kun én meter fra målstregen, forklarer Viking/RIK-træner John Ottesen.
– Selvfølgelig får det betydning for vores spil, at vi må undvære en syg Jonas Pedersen, men alligevel bør vi score et par mål på de chancer, vi har i 1. halvleg. Efter pausen får vi til gengæld slet ikke spillet til at stemme, indrømmer Hasles assisterende træner, Marco Andersen, der omrking selvmålet var helt enig med John Ottesen.
– Jeg vil ikke bebrejde Mikkel Pedersen, at han laver selvmål, for der står en Viking/RIK-spiller lige bag ham, som nok også havde scoret i den pågældende situation.