Støj og lugt fra Bofa påvirker placering af nyt boligområde

Støj og lugt fra Bofa påvirker placering af nyt boligområde
Bofa løser en samfundskritisk funktion, og den skal kunne fortsætte, når der bygges boliger på det tidligere landsstævnestadion. Det kræver en løsning for støj, støv og lugt. Foto: Marine Gastineau
POLITIK | 5. FEB • 05:30
Henrik Nielsen
Journalist
POLITIK | 5. FEB • 05:30

Støj, støv og lugt fra den kommunale affaldshåndtering har indflydelse på, hvor boliger på det tidligere landsstævnestadion kan ligge.

Det tidligere landsstævnestadion i Rønne er reserveret til 120 nye almene boliger, og Lejerbo Bornholm er udpeget til bygherre. Før regionskommunen kan lave en lokalplan for boligbyggeriet, skal den dog finde ud af, hvor det er miljømæssigt forsvarligt at lægge boligerne.

Bofa ligger tæt på, og da affaldshåndtering er en samfundskritisk funktion, er det vigtigt, at den aktivitet kan fortsætte uden at blive mødt af ekstra krav på grund af nye aktiviteter på naboarealer. Det betyder, at kommunalbestyrelsen kun kan lokalplanlægge for de 120 boliger på arealer, der ikke er belastede af støj, støv, lugt og anden luftforurening.

Planen er, at kommunen afsætter midler til en ekstern rådgiver, som kan undersøge miljøbelastningen af arealerne ved det tidligere DGI-stadion. Kommunen har nemlig ikke selv de nødvendige kompetencer, it-programmer eller udstyr. Derfor skal politikerne beslutte, om de vil afsætte 400.000 kroner til gennemførelse af en sådan kortlægning og forslag til, hvilke muligheder der kan være for at afværge eventuelle miljøkonflikter.

Støjvolde er en mulighed

Et eksempel på en sådan konflikt kan være støj fra Bofa over de gældende grænseværdier. I så fald kan der kun ligge boliger, hvis disse og de nærmeste friarealer kan sikres mod støjgener. Det kan for eksempel være støjvolde. Det gælder også lugt, støv og anden luftforurening fra Bofa.

Nærhed til veje medfører også støj, men det kan løses ved at placere boligerne i en passende afstand til vejene eller ved at etablere støjvolde eller -mure. Endelig kan der være andre kilder til støj, lugt og luftforurening, som ligger længere væk. Det kan for eksempel være udledninger fra skorstene og udstødningsrør på skibe. Kommunen ønsker at afdække det hele med afsæt i eksisterende forhold, fremgår det.

Den politiske behandling begynder i natur-, miljø- og planudvalget onsdag.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT