Riis: Ikke én ny krone til velfærd i ny aftale med staten

Riis: Ikke én ny krone til velfærd i ny aftale med staten
Man kunne sagtens forestille sig en ringere økonomiaftale. Man skal bare kigge på den fra sidste år, hvor alle de ekstra penge blev spist op af inflationen, siger viceborgmester Morten Riis (EL) om kommunernes nye aftale med staten. Foto: Jacob Jepsen
POLITIK | Fredag 31. maj 2024 • 13:46
Jakob Marschner
Journalist
POLITIK | Fredag 31. maj 2024 • 13:46

Går man kommunernes nye økonomiaftale med staten efter i sømmene, og ser man på hvad regeringen allerede har lovet og sat af, så kommer man frem til, at kommunerne reelt ikke har fået nogen nye penge, siger viceborgmester Morten Riis (EL).

Der er ikke én eneste ny krone til bedre velfærd i regeringens nye aftale med kommunerne om næste års økonomi.

Det siger viceborgmester Morten Riis (EL), der også gerne stiller et stykke købmandsregning op for at underbygge det: At den aftale, som finansminister Nicolai Wammen (S) fredag formiddag præsenterede som et stort løft af kommunernes velfærd, reelt ikke rummer nogen penge.

– Man kunne sagtens forestille sig en ringere økonomiaftale. Man skal bare kigge på den fra sidste år, hvor alle de ekstra penge blev spist op af inflationen. Finansministeren siger, at den nye aftale er dobbelt så god som sidste års aftale. Men nu er jeg jo fra Jylland, så jeg vil nok nærmere sige, at den nye aftale er halvt så ringe, siger Morten Riis.

– Det kan godt være, at det er den bedste økonomiaftale, som kommunerne har fået i 15 år. Men i de 15 år har kommunerne haft et enormt økonomisk efterslæb, og det retter den her aftale ikke op på, siger han.

– I bedste fald kan vores velfærd opretholde status quo med den her aftale. Men er vi tilfredse med det niveau, som den har?

En del var lovet på forhånd

Kommunernes udgifter stiger, også Bornholms. For der kommer flere plejekrævende ældre, og specialområdet koster også mere og mere hvert år. Både for børn, unge og voksne. Så Morten Riis' købmandsregning starter med at fordele den nye aftales 3,4 ekstra milliarder kroner af til de to grupper.

– Med lidt løs hovedregning sætter den nye aftale en milliard kroner ekstra af til demografi, altså at vi får flere ældre. Sidste år steg kommunernes udgifter til det specialiserede område med 1,5 milliarder. Det udgiftspres voksede også på Bornholm, siger han.

– En milliard plus halvanden milliard giver 2,5 milliarder bare til at holde det niveau, som vi har i øjeblikket.

Hertil kommer så nogle penge, som kommunerne godt vidste ville være på vej.

– Oven i de 2,5 milliarder kroner skal vi så lægge nogle penge, som regeringen allerede har lovet kommunerne tidligere på foråret: 600 millioner ekstra til ældrepleje og 900 millioner fra aftalen om folkeskolen, siger Morten Riis.

– Det er halvanden milliard mere, som vi så skal lægge til de 2,5 milliarder, som vi havde før. Det giver 4 milliarder, så aha: Nu mangler der faktisk lidt mere end en halv milliard i forhold til de 3,4 milliarder, som den nye aftale løfter kommunernes økonomi med, siger han.

– Så med mindre kommunernes udgift til det specialiserede område vil falde med en halv milliard kroner i forhold til sidste år, er der faktisk ikke én eneste ny krone til velfærd i den nye aftale. Det er bare talgymmnastik. Det er ikke andet. Det er jo helt vildt, at de får lov at slippe af sted med at stå og sælge aftalen som et stort løft.

– Problemet med den nye aftale er, at der reelt ikke er nogen nye penge til velfærd. For de penge, der lige er blevet afsat, blev faktisk afsat allerede i marts og april, siger Morten Riis.



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT