– Det er en vigtig dag for Danmark og Bornholm af flere årsager, siger han til Tidende.
– For det første, fordi vi med den her øvelse viser, vi står tæt sammen med vores allierede. Vi viser, at vi træner og opererer tæt sammen, og det er også vigtigt at understrege, at Danmark har et særligt ansvar i forhold til Østersøregionen, Bornholm ligger helt centralt, og vi sender et signal, når vi både har besøg af amerikanerne og repræsentanter fra andre nordiske lande og de baltiske lande.
Hvis man nu står med sådan en lille kryster-følelse og tænker, at hvis vi nu lod være med at gøre for meget opmærksom på os selv, så kunne vi bedre gå under radaren, hvad ville du så sige til det?
– Det synes jeg ikke, der er nogen grund til. Det er sådan, at Danmark bestemmer i Danmark, men jeg har da godt lagt mærke til, at der har været andre synspunkter fra andre lande i forbindelse med øvelsen, men det er vigtigt for mig at understrege, at det er kun os i Danmark, der bestemmer i Danmark, og ingen skal blande sig i, hvem vi laver samarbejde med eller laver øvelser med, siger forsvarsministeren.
– Og Europa står i en svær situation, hvor det er vigtigt at vise, at vi står sammen i Vesten og både skal være stærke i Nato og EU. Man skal ikke hoppe på den russiske limpind og Kreml-retorikken, og jeg er glad for den her øvelse, som er et skulderklap til dansk forsvar.
Skal Almegårds Kaserne styrkes?